Październik 2014 – podsumowanie

Październik 2014 – podsumowanie

Październik był dla naszej fundacji bardzo pracowitym miesiącem. Z tego powodu postanowiliśmy zrobić jedno podsumowanie zbiorcze, dla wszystkich sześciu wydarzeń, które organizowaliśmy lub współtworzyliśmy.

Przeczytasz o:

 • starcie akcji ,,Świadomy Obywatel – Prawa Człowieka”
 • szkoleniu z komunikacji dla Aktywnego Studenta
 • szkoleniu z prawa pracy współorganizowanym z ELSA Lublin
 • wewnętrznych warsztatach z pracy w grupie dla Koła Naukowego Florystów KUL
 • odbywającym się w Janowie Lubelskim szkoleniu dla studentów niepełnosprawnych
 • przebiegu rekrutacji na Program Menadżerski
 • i innych
 • galeria zdjęć

Prawa Człowieka

sopoc

Jednym z celów FKID jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego przygotowaliśmy cykliczną akcję społeczną ,,świadomy obywatel”. W tym roku rozpoczęliśmy pierwszą edycję i poruszamy w niej tematykę praw człowieka.

Wiemy, że świadomość społeczna wpływa na ogólne przestrzeganie praw człowieka. Im więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że przysługują im niezbywalne i uniwersalne prawa, tym większy opór wobec prób łamania ich przez władze.

Państwo Polskie przestrzega tych praw. Między innymi dlatego część społeczeństwa w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że są na świecie kraje, w których bestialskie metody rządzenia to norma.

W ramach projektu ,,prawa człowieka” powstaje cykl artykułów i przygotowywane jest wydarzenie. Ponadto przeprowadzane są badania ankietowe mierzące świadomość obywateli w zakresie wyżej wymienionego tematu. Całością zajmuje się zespół wolontariuszy FKID z Ewą Socałą na czele.

Już ukazały się następujące artykuły:

 1. Prawa człowieka – temat na czasie (Ewelina Sędłak)
 2. Historia praw człowieka (Ewa Socała)
 3. Prawa człowieka w okresie Polski Ludowej (Diana Tylus)
 4. Problem łamania praw człowieka (Ewa Socała)
 5. Czy Polska złamała prawa człowieka? (Ewa Socała)

Aktywny Student – komunikacja

as5

14 października na auli Wydziału Chemii UMCS odbyło się szkolenie z komunikacji. Wydarzenie przygotowała organizacja Aktywny Student. FKID zapewniła prelegenta. W tej roli wystąpiłem ja. (Rafał Sawicki).

Szkolenie odbyło się w kameralnym gronie. Dla mnie stanowiło powrót do prowadzenia szkoleń, po trzymiesięcznej przerwie, podczas której angażowały mnie przede wszystkim kwestie organizacji i zarządzania fundacją. Było źródłem cennych informacji zwrotnych od organizatorów wydarzenia.

Uczestnicy dowiedzieli się wielu przydatnych rzeczy z zakresu komunikacji międzyludzkiej. Część mieli okazję przećwiczyć w praktyce, jeszcze podczas szkolenia. Z sali wyszli z notatkami podsumowującymi podstawowe zagadnienia ze szkolenia.

Umowa o pracę, a umowa zlecenie

P1160423

Czy o prawie pracy można mówić w sposób ciekawy?

Kinga Konopelko, aplikantka radcowska przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych oraz działaczka FKID pokazała, że tak. Szkolenie, wydawałoby się czysto teoretyczne, poprowadziła podając przykłady z życia i angażując uczestników do dyskusji nad dylematami.

Oto przykłady zagadnień:

 • Czy można rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika z powodu wykorzystania zwolnienia lekarskiego na „przygotowanie i odbycie własnego wesela”?
 • Czy mężczyzna może żądać zatrudnienia na stanowisku sprzedawcy w salonie sukni ślubnych?
 • „Etat dla 40-letniej kobiety. Obsługa komputera” – czy w oparciu o to ogłoszenie można wystąpić do Sądu z pozwem o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnienia?
 • Uczestnicy zyskali także podstawową wiedzę o różnicach między obydwoma typami umów.

Kinga nie była osamotniona przy organizacji wydarzenia. Naszym partnerem była organizacja ELSA Lublin, która jak zwykle dobrze wywiązała się ze swojej części.

Na wyróżnienie zasługuje też Aleksandra Artyszuk, która dokumentowała wydarzenie fotografiami, przygotowała strategię promocji i zgromadzenia uczestników. Pomagała Kindze także na miejscu. Poprosiłem ją o ocenę szkolenia i samej prowadzącej:

,,Z Kingą współpracowało mi się bardzo dobrze. Szybki i płynny kontakt w sprawach związanych z organizacją szkolenia. Samo szkolenie również bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, spodziewałam się, że będzie dużo prawniczych terminów, i wiele wiadomości, z których niewiele zapamiętam. Jednak było zupełnie inaczej, Kinga używała bardzo przystępnego języka, informacje były bardzo przydatne, dokładnie wytłumaczone, poparte wieloma przykładami. Cieszę się, że zdobyłam kolejne doświadczenie i poradziłam sobie z przeznaczonym mi zadaniem :)”

Szkolenie odbyło się 16 października na Wydziale Prawa UMCS. Obecnych było ponad 20 osób.

Koło Naukowe Florystów KUL

10318682_655620944492307_1909493517_n

W tym samym czasie, na KULu prowadziłem szkolenie wewnętrzne dla Koła Naukowego Florystów. Celem było zintegrowanie członków Koła i polepszenie ich zdolności do pracy w grupie.

Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili wydarzenie.

Janów Lubelski

IMG_9349

18 października, na zlecenie Zespołu ds. Studentów Niepełnosprawnych UMCS, przyjechałem na obóz adaptacyjny w Janowie Lubelskim i przeprowadziłem szkolenie mające zainspirować uczestników do rozwoju osobistego.

Bardzo podobało mi się miłe przyjęcie i zaangażowanie studentów w zadania praktyczne. Poruszyliśmy takie tematy jak motywacja, wyznaczanie celów, planowanie, kreatywność. Zagadnienie dodatkowe (higiena pracy umysłowej) zapewniłem uczestnikom w postaci newslettera, wysłanego po szkoleniu.

W akcję pośrednio zaangażowana była organizacja Aktywny Student.

Program Menadżerski FKID

10677024_861012493910599_393258066_o

Rozpoczęliśmy nabór do Programu Menadżerskiego dla Wolontariuszy. Stworzyliśmy procedurę rekrutacji, która ma na celu wybrać tylko najbardziej zmotywowane osoby. Analiza zgłoszenia, potem rozmowa kwalifikacyjna i na koniec zadanie praktyczne do domu, skutecznie pomagają nam wybierać tylko tych kandydatów, którzy naprawdę chcą zostać w przyszłości liderami. Nabór kończy się 14 listopada.

Pozostałe

P1160361

 • Organizowanie naboru do wolontariatu zdalnego przygotowuje Monika Iwaniuk. Start przewidziany jest na początek listopada.
 • 10 października zrobiliśmy małą imprezę integracyjną (fotorelacja na fb)
 • Powoli powstaje wizja panelu dyskusyjnego i serii artykułów dla nauczycieli języków obcych. Koordynatorem projektu jest Daniel Fiłatow.

Galeria zdjęć i opisy

 autor wpisu: Rafał Sawicki
2018-02-22T18:23:17+00:00 Październik 31st, 2014|Raporty z działalności|
//