Medytacja jako styl życia?

Medytacja jako styl życia?

med

Czym tak naprawdę jest medytacja? Gdy słyszymy o niej, przychodzą nam na myśl techniki dalekiego wschodu, często ściśle związane zodległymi religiami, takimi jak Buddyzm, czy Hinduizm.

.

Jednak z biegiem czasu, praktyka ta przeszła również do użytku kultury europejskiej. Coraz częściej słyszymy o niej w różnego rodzaju mediach, gdzie autorytety polecają różne formy medytacji jako ćwiczenia uważności.

Najbardziej znanym popularyzatorem medytacji na zachodzie jest Jon Kabat-Zinn, student mnichów buddyjskich oraz profesor na Uniwersytecie w Massachusetts, który odkrył uniwersalne właściwości stosowania medytacji mindfulness – najpopularniejszej formy ćwiczenia uważności. Czym więc ona jest?

 

.To inaczej przytomność, bycie w chwili obecnej z pełną uwagą i bez osądzania, czy ta chwila jest dobra, czy zła. Objęcie pełnią świadomości tu i teraz, zauważenie przelotnej myśli, nazwanie pojawiającej się w nas emocji, oglądanie codzienności ciągle świeżym umysłem, zachwyt nad chwilą, dostrzeżenie kropelek deszczu na szybie i kształtu chmur na niebie.”1

.

Medytacja poprawia samoświadomość

.

 

Sam autor otworzył Klinikę Redukcji Stresu w Massachusetts, w której skupił się na pacjentach cierpiących na chroniczny ból. Prowadził 8-tygodniowe kursy, w których skupiał się głównie na:

 • świadomości własnego ciała,

 • świadomym oddychaniu,

 • łagodnych ćwiczeniach fizycznych,

 • medytacji w ruchu.

Efekty były obserwowalne już po krótkim czasie. Pacjenci nie przestali czuć bólu, jednak nauczyli się z nim żyć. Zamiast unikać codziennych czynności, które wiązałyby się z odczuwanym cierpieniem, klienci po przebytej terapii zaczęli bardziej świadomie podchodzić do życia, zdając sobie sprawę z nieuchronności pewnych wydarzeń.

.

 4 kroki wystarczą, żeby czerpać korzyści z medytacji

.

 

W Polsce również istnieją kliniki oparte na terapii Jona Kabata-Zinna2, jednak każdy we własnym domu jest w stanie podjąć się tej techniki. Jest kilka prostych kroków, które przy odpowiednim nastawieniu mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie:

 1. Świadomie oddychaj – kiedy czujesz się zagubiony lub zdekoncentrowany, skup się na rzeczy, która przebiega harmonijnie i zawsze jest przy Tobie, czyli swoim oddechu. Wystarczy 10 świadomych wdechów i wydechów, aby uspokoić pracę serca i wrócić do „tu i teraz”.

 2. Koncentruj uwagę na jednej rzeczy – np. gdy podlewasz kwiatki, skupiaj się na dźwięku wody, kolorze liści, zapachu roślin. Stosując taką technikę, pozornie zwykłe czynności dnia codziennego, mogą być dla Ciebie prawdziwym wydarzeniem.

 3. Zdawaj sobie sprawę z myśli i emocji, które pojawiają się w Twojej głowie – pamiętaj o tym, że emocje przychodzą i odchodzą. Bądź świadom istnienia każdej emocji, która powoduje twoje zachowanie. Zadawaj sobie pytanie „co teraz czuję?”

 4. Bądź tu i teraz – poddaj się nurtowi swego życia, nie miej oczekiwań. Pamiętaj, że jutro nie istnieje, a wczoraj już umarło. Liczy się tylko teraźniejszość.

  .

Regularna medytacja = wzrost satysfakcji z życia

.

 

Po przeanalizowaniu statystycznym badanych w stanie medytacji podłączonych do EEG, naukowcy3 otrzymali wysoką korelację z jej wpływem na ludzką psychikę. Otrzymany współczynnik był tak wysoki (r=0,27), że nie można tego tłumaczyć jedynie stanem relaksu, jaki przeżywają medytujące osoby.

.

Okazało się, że systematyczna praktyka najlepiej wpływa na większą satysfakcję ze związków interpersonalnych oraz polepszeniu kompetencji społecznych. Równie silny wpływ występuje dla niektórych emocji, takich jak obniżenie neurotyzmu, niepokoju czy stanów lękowych. Ponadto, zaobserwowano poprawienie funkcjonowania w następujących aspektach funkcjonowania:

 • Procesy poznawcze – wydajniejsza pamięć i zwiększona zdolność do skupiania uwagi

 • Zmiany odpornościowe – usprawnienie układu immunologicznego

 • Ból – złagodzone reakcje na bodźce bólowe, wywołane np. procesami chorobowymi

 • Zmiana zachowań – usuwanie niekorzystnych zachowań takich jak objadanie się, lub nadużywanie szkodliwych substancji.

.

Alternatywa dla szkodliwej farmakologii

 

.

Okazuje się więc, że uważność oraz świadomość można ćwiczyć jak mięsień. Nie musi to być mistyczne doświadczenie z pogranicza religii dalekiego wschodu, tylko codzienna praktyka poprawiająca jakość naszego życia. Na każdym kroku, w telewizji czy radiu słyszymy kolejne propozycje suplementów diety, które to mają wzmocnić naszą koncentrację, pamięć, zmniejszyć stres lub niepokój. Każda tabletka wiąże się z obcymi substancjami pozostającymi w naszym organizmie. Z drugiej strony mamy medytację polegającą na sile pochodzącej z naszego wnętrza. Wybór należy do nas.

——————————

Źródła:
 
1) Jon Kabat-Zinn: Praktyka uważności dla początkujących (2014)

2) http://www.klinikastresu.com.pl/?page_id=5

3) Judson E. Brewer z Yale University School of Medicine w New Haven
 
Źródło ikony wpisu: dorena-wm / Foter / CC BY-ND
Źródło obrazka w tekście: http://photo.foter.com/photos/5/meditation-6.jpg
Autor wpisu: Tomasz Delmaczyński
2015-10-12T18:10:38+00:00 Październik 11th, 2015|Rozwój osobisty - artykuły|
//