3 praktyczne rady, jak dobrze rozpocząć pracę w szkole

3 praktyczne rady, jak dobrze rozpocząć pracę w szkole

Zaczynając pracę w szkole językowej, prywatnej lub państwowej od razu po studiach, często nie wiesz czego się spodziewać.

.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego pierwsze zajęcia są tak ważne?
  • Jak w prosty sposób zyskać bezcenną wiedzę?
  • Jak zadbać o prawidłowe relacje międzyludzkie?

.

Rzeczywistość akademicka, często wypełniona zbędną teorią i formalnościami, raczej nie przygotowuje absolwentów do efektywnego podjęcia pracy w edukacji. Nie mówiąc już o tym, że wielu studentów decyduje się na podjęcie pracy w szkole jeszcze przed ukończeniem studiów.

.

Oto trzy praktyczne porady, dzięki którym unikniesz błędów, które nierzadko mają poważne konsekwencje.

.

Dokładnie przygotuj się na pierwsze zajęcia

.

Pierwsza lekcja jest naprawdę ważna. W przypadku osób dorosłych (np. w szkołach językowych), pierwsze zajęcia powinieneś przygotować jak najlepiej i jak najbardziej atrakcyjnie.  Tak aby twój słuchacz czuł się zmotywowany do kontynuowania nauki pod okiem profesjonalnego lektora, którym jesteś.

.

W przypadku dzieci, pierwsza lekcja służy ustanowieniu dynamiki klasowej, cichemu wyjaśnieniu „kto tutaj rządzi”. W powiedzeniu, aby nie uśmiechać się do świąt, jest może trochę przesady, ale przez pierwsze zajęcia powinieneś bardzo uważać, aby nie dopuścić do wytworzenia się relacji koleżeńskich pomiędzy nauczycielem a uczniami.

.

Wykorzystaj cudze doświadczenie

.

Poproś swojego metodyka lub nauczyciela, o którym wiesz, że dobrze uczy, o możliwość uczestniczenia w kilku poprowadzonych przez niego zajęciach.

.

Jest to najlepszy sposób zdobycia praktycznych umiejętności w krótkim czasie. Obserwuj i notuj wszystko, od wypowiadanych słów, przez zachowania niewerbalne, po ton i barwę głosu. To, co ci się spodoba, staraj się naśladować na swoich zajęciach.

.

Nie wyciągaj pochopnych wniosków

.

Unikaj wypowiadania się na temat osób i zjawisk, których sam dobrze nie znasz.

.

W środowiskach szkolnych często tworzą się grupy wzajemnej adoracji, wobec których powinieneś, przynajmniej na początku, zachować dystans. Ulegając presji społeczeństwa, możesz zupełnie niepotrzebnie zrazić do siebie pewne osoby, co może z kolei negatywnie wpływać na dalszą współpracę. Mam tutaj na myśli zarówno kolegów i koleżanki z pracy, jak i naszych uczniów.

.

Korzystając z tych trzech zasad, możesz być spokojny o dobry start w wybranej przez siebie placówce. To, co stanie się później, zależy już tylko od ciebie.

—————————–

źródło ikony wpisu: 
http://photo.foter.com/photos/395/pencil-sharpener-and-notebook-on-wooden-table.jpg
Photo credit: Foter.com / CC0
autor wpisu: Daniel Fiłatow
2017-03-12T16:14:35+00:00 Marzec 12th, 2017|Nowoczesny Nauczyciel|
//