Czy można zarabiać więcej, będąc nauczycielem?

Czy można zarabiać więcej, będąc nauczycielem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie mogą być przyczyny niskich zarobków w edukacji?
  • Co zrobić, aby poprawić jakość pracy nauczycieli?
  • W jaki sposób możesz wykorzystać swoje umiejętności do polepszenia sytuacji finansowej?

.

Nauczyciele w Polsce zarabiają mało.

Będąc nauczycielem od ponad trzech lat, zarabiam akurat tyle, aby ewentualnie opłacić wynajem kawalerki i przeżyć bez konieczności głodowania. Opierając się na państwowych zarobkach, o jakichkolwiek znaczących oszczędnościach czy też założeniu rodziny i zapewnieniu jej stabilności finansowej nie ma mowy.

Jak wiele osób, zawód ten wybrałem z pasji, przyciągnięty ideą oddziaływania na przyszłość kraju oraz zmiany czyjegoś życia na lepsze (o tym, jak wiele dobrego potrafi uczynić nauczyciel swoim słowem i czynem, przekonałem się osobiście w trakcie swojej edukacji).

Niewiele jest zawodów, mających tak duże znaczenie dla społeczeństwa. Tym bardziej, mimo iż być może powinienem się już do tej sytuacji przyzwyczaić, wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego jest to zawód tak nisko opłacany.

.

 

Czy wiemy, jakie są przyczyny?

.

 

Możemy się pocieszać, że w Estonii i Rumunii nie mają lepiej, ale nie o to chodzi. Ważniejsze jest znalezienie przyczyn. Istnieje wiele hipotez, wyjaśniającymi powody tej sytuacji. Temat jest na tyle skomplikowany, że aby móc wypowiedzieć się merytorycznie, trzeba posiadać obszerną wiedzę na temat zmian gospodarczych i ustrojowych.

Osobiście, chciałbym spojrzeć na ten problem z perspektywy nauczyciela. (Będę unikał teorii spiskowych, według których słabe wykształcenie narodu jest po myśli rządzących, ponieważ ludźmi pozbawionymi umiejętności krytycznego myślenia i samostanowienia łatwiej się rządzi 🙂 Nie chcę również myśleć, że jest to związane z powszechną feminizacją zawodu, co automatycznie wiąże się z niższymi płacami (czy w istocie kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni?).

Uważam, że dużą część winy ponosi niski prestiż społeczny zawodu nauczyciela, za co odpowiedzialni jesteśmy, częściowo, my sami – nauczyciele.

.

 

Ceńmy się!

.

 

Aby zilustrować ten punkt widzenia, podam przykład z życia wzięty. Niedawno, podczas rozmowy ze znajomymi, młodymi nauczycielami, pojawił się temat cen korepetycji. Byłem w szoku, gdy usłyszałem, że są osoby gotowe poświęcać swój czas i dzielić się ciężko zdobytą wiedzą za 20-30 złotych na godzinę.

Czy może więc dziwić, że państwo nie traktuje nas poważnie, gdy my sami nie traktujemy się poważnie?

.

 

Stawiajmy na jakość

.

 

Kolejnym aspektem jest kwestia kontroli jakości edukacji. W odróżnieniu od szkół językowych oraz prywatnych, w szkołach państwowych hospitacje są często zapowiadane z wielodniowym wyprzedzeniem.

Na uczelniach regularnie słychać głosy studentów kierunków pedagogicznych:

.

 

„Wybrałem ten kierunek, ponieważ tak akurat wyszło”.

.

 

„Jeśli nie wyjdzie mi w życiu nic innego, to zostanę nauczycielem”.

.

 

Taka przypadkowość nie wróży przyszłości edukacji naszego kraju niczego dobrego.

.

Dla porównania, we Francji, aby zostać nauczycielem, należy przejść rygorystyczne egzaminy, którym podołać mogą jedynie osoby rzeczywiście zdeterminowane. Tutaj dochodzimy do niewygodnego tematu, jakim jest karta nauczycielska. Bez zbędnych dywagacji, uważam, że nauczyciele wykonują zbyt ważną pracę, aby aspektem decydującym o pozostaniu na stanowisku był staż, a nie kwalifikacje i jakość wykonywanej pracy.

.

 

Weźmy sprawy we własne ręce

.

 

Ostatecznie, nie bez znaczenia jest też bierność wielu nauczycieli w dążeniu do lepszej sytuacji finansowej.

Nie oszczędzajmy pieniędzy na kursach i szkoleniach, mogących dać nam dodatkowe kwalifikacje.

Długie okresy przerw w pracy z podopiecznymi, takie jak ferie czy wakacje, możemy wykorzystywać do tworzenia własnych projektów, pisania książek, blogów, prowadzenia kursów czy biznesów związanych z edukacją. Spójrzmy chociażby na witrynę teacherspayteachers.com. A gdyby tak otworzyć w Polsce coś podobnego? Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego kiedy zawodzi system, warto samodzielnie poszukiwać alternatyw.

——————————

Źródło ikony wpisu: http://photo.foter.com/photos/394/money-butterfly-origami-dollar-one-dollar-business.jpg Photo credit: Foter.com / CC0

Autor wpisu: Daniel Fiłatow
2017-04-10T16:47:31+00:00 Kwiecień 10th, 2017|Nowoczesny Nauczyciel|
//