Czy da się powstrzymać temperament?

Czy da się powstrzymać temperament?

Dzisiejszy artykuł jest bardzo ważny i traktuje głownie o różnicach. Dowiesz się z niego, czym się różni temperament od charakteru i złudna wolność od tej prawdziwej. Śmiem twierdzić, że po przeczytaniu staniesz się lepszym i skuteczniejszym człowiekiem.

Komunikacja wpływa na wszystko

To, w jaki sposób porozumiewasz się z innymi wpływa na twoje życie zawodowe i osobiste. Sprowadzając to do rzeczy błahych komunikacja oddziałuje na twoje zarobki i życie seksualne. Wznosząc zagadnienie do wyższego poziomu, komunikacja wpływa na twój jakościowy wkład w dobrobyt społeczeństwa i relacje międzyludzkie.

Bez względu na to jak jesteś elokwentny i jakie znasz techniki perswazji, całą twoją komunikację może popsuć temperament. Ktoś cię wkurzy i zapomnisz o tej całej dyplomacji. Kilka niemiłych słów, nieprzemyślana reakcja… W ten sposób kończą się wartościowe znajomości.

Temperament jest uwarunkowany genetycznie

 

Od dawna ludzie zastanawiali się czy rodzimy się, jako tabula rasa i jesteśmy produktem społeczeństwa i wychowania czy raczej naszą przyszłość warunkują geny. To bardzo ważne zagadnienie pod kątem całego rozwoju osobistego. Gdyby okazało się, że tylko druga teza jest poprawna, nie byłoby sensu się rozwijać. Jedne jednostki byłyby skazane na sukces inne na porażkę.

Sukces zależy w dużej mierze od osobowości. To osobowość decyduje o tym jak działamy. Na osobowość składa się temperament i charakter. Temperament, jak udowodnili genetycy, jest zależny od genów. Nie zmienisz swojego temperamentu. ,,Geny kontrolują przede wszystkim pewne aspekty chemii mózgu, a te z kolei wpływają na nasze postrzeganie świata i reakcje nań¹”.

Czyli dwóch ludzi może mieć zupełnie inne odczucia, co do tej samej sytuacji. Ich odczucia, jeśli pominiemy takie czynniki jak wcześniejszy nastrój, będą zależeć od genów. Potem jest reakcja. Ona zależy od emocji. Jeśli dana sytuacja cię zdenerwuje, to prawdopodobnie zareagujesz wybuchem gniewu. Jeżeli sytuacja sprawi ci przykrość zareagujesz smutkiem.

Charakter jest zależny do ciebie

 

Na szczęście na osobowość, oprócz temperamentu składa się jeszcze charakter. Czy jest możliwe zmienić swój charakter? Oczywiście, że tak. Nie tylko można, ale i trzeba nad nim pracować. Charakter jest powiązany z temperamentem i może go kontrolować².

Jest zależny między innymi od doświadczenia, wychowania i rozwoju osobistego. Jak temperament dostajemy od przodków w postaci niezmiennych genów, tak charakter zależy od tego jak sobie ułożymy własny rozwój. Albo jak ułożą go za nas inni, jeśli nie będziemy świadomi, że mamy na to wpływ.

Całkowite podążanie za temperamentem to słabość charakteru

 

Ludzie swoje nieprzemyślane i szkodliwe działania tłumaczą wolnością i tym, że taka jest ich natura. W rzeczywistości, jeśli mają słaby charakter, są niewolnikami swojej natury. Możesz iść na łatwiznę i przyjąć za pewnik, że nie uda ci się wzmocnić charakteru żeby zapanować nad temperamentem. To będzie wymówka od wysiłku. Żeby wzmocnić charakter trzeba naprawdę dużo pracy. Jednak jest to możliwe. Udowodniły to przypadki ludzi, którzy nauczyli się optymizmu. Potwierdzili to ci sami genetycy, którzy pisali o niezmienności temperamentu.

Silny charakter to prawdziwa wolność

 

Czas na trochę przykładów. Wyobraź sobie, że jesteś rozgniewany złą sytuacją w pracy. Wracasz do domu i jeden z członków rodziny czegoś od ciebie chce. Jesteś tak zły, że każesz mu iść do diabła.

Teraz to samo, ale w pracy dali ci awans. Jesteś zadowolony. Wracasz do domu i członek rodziny czegoś od ciebie chce. Jak reagujesz? Zgaduję, że inaczej niż w pierwszej sytuacji.

Pomyśl, członek rodziny dostaje od ciebie różne komunikaty zależnie od tego, jaki ty masz nastrój. On nie jest niczemu winien. Nie miał wpływu na to, co dzieje się u ciebie w pracy. A jednak obrywa.

 

BODZIEC————————————————————————————-> REAKCJA

 

Takie zachowanie dominuje, kiedy nie pracujesz nad charakterem. Wtedy reakcja nie zależy od twojego wyboru. Jesteś niewolnikiem temperamentu i emocji, którą właśnie odczuwasz. Zupełnie jak zwierzę.

Wybór reakcji to rozwiązanie

 

Stephen R. Covey, autor bestsellerów, mówca motywacyjny i najbardziej wpływowy człowiek Ameryki 1996 roku według Times’a, stworzył koncepcję siedmiu nawyków skutecznego działania. Jednym z nich jest proaktywność. Czyli umiejętność wyboru reakcji³.

BODZIEC———>|w tym miejscu TY wybierasz rodzaj reakcji|———->REAKCJA

Dzięki pracy nad charakterem zaczniesz zauważać, że zyskujesz prawdziwą wolność. Zamiast działać instynktownie, odruchowo i potem żałować swoich słów, możesz przemyśleć, jaki rodzaj komunikatu będzie skuteczny.

Pomyśl. Kiedy ktoś zawali sprawę pierwsze, co przychodzi ci do głowy to powiedzieć osobie, jaka jest głupia. Osoba się nie poprawi, bo to ty zachowałeś się głupio obrażając ją. Mając wolność wyboru możesz przemyśleć jak należy zareagować. Wybrać taki komunikat, który faktycznie przyniesie skutek i nie popsuje reakcji.

Podsumowanie

 

  • tak, da się powstrzymać temperament
  • praca nad charakterem to proces, który kosztuje wiele wysiłku
  • wysiłek się opłaca, bo zyskujesz zdolność do pokonywania własnych słabości
  • dzięki silnemu charakterowi możesz pokonać naturalne skłonności do lenistwa, pesymizmu, agresji, chamstwa i tak dalej
  • geny nie są żadną wymówką, weź się do pracy nad sobą 🙂

——————————

autor wpisu: Rafał Sawicki

Przypisy:¹ – Dean Hamer i Peter Copeland, ,,Geny a charakter”, Warszawa 2007, s. 23.² – Dean Hamer i Peter Copeland, ,,Geny a charakter”, Warszawa 2007, s. 25.³ – Stephen R. Covey, ,,Zasady skutecznego przywództwa.”, Poznań, 2008, s. 37.

Źródło ikony wpisu: Photo by Laurenz Kleinheider on Unsplash

info: wpis pierwotnie pojawił się na imiennym blogu autora, teraz przenieśliśmy go na stronę fundacji.

2019-07-16T14:54:34+00:00 Lipiec 8th, 2019|Rozwój osobisty - artykuły|
//